Udekoruj mieszkanie
aranżacje wnętrz

Jak zaaranżować przestrzeń w naszym domu

Stojąc przed pustymi, białymi ścianami w naszym domu czy też mieszkaniu z pewnością potrzebujemy jednego – pomysłu na to, w jak sposób rozplanować przestrzeń, zagospodarować ją i urządzić – potrzebujemy inspiracji.

Zawsze warto zacząć od uświadomienia sobie własnych preferencji

Urządzając mieszkanie na szybko zazwyczaj nie dokonujemy przemyślanych wyborów. W efekcie wprowadzamy się do mieszkania, w którym źle się czujemy, coś nam przeszkadza, a nawet ciężko jest nam zdać sobie sprawę z tego co, bo niby wszystko jest nowe i miało spełniać swoją funkcję. Wówczas dopiero zaczynamy szukać innych rozwiązań i poznajemy swoje własne preferencje i dokonujemy zmian. Dlatego, zanim zaczniemy wybierać meble i inne elementy wyposażenia, warto poszukać inspiracji i zastanowić się, do jakiego stylu jest nam najbliżej. W sieci znajdziemy całe mnóstwo portali wnętrzarskich, gdzie prezentowane są gotowe pomysły i rozwiązania.

Inspiracje, które nie są kopią oryginału

Korzystając jednak z takiego rozwiązania pamiętajmy, że rzadko udaje się dany projekt czy też aranżacje wnętrz przełożyć do naszego mieszkania w całości w identyczny sposób. To może wynikać z innych wymiarów wnętrza, układu pomieszczenia, oświetlenia, rozmieszczenia okien. Dlatego też nigdy nie warto kopiować czyjejś koncepcji w całości, ale stworzyć własną, na przykład opartą o styl industrialny, skandynawski, angielski itd.

Funkcjonalność zawsze powinna znajdować się na pierwszym miejscu

Wybierając aranżacje wnętrz, wszelkie dodatki i dekoracje wnętrz zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę późniejsze praktyczne aspekty użytkowania danej przestrzeni. Nie ma sensu na małej przestrzeni upychać zbyt wielu elementów, jeśli w mieszkaniu jest wielu domowników i nawet nie będą mieli jak skorzystać z tego wszystkiego. Nieustawne miejsca będą z pewnością wymagać oryginalnego pomysłu zagospodarowania, który może nam przyjść do głowy dopiero po wielu próbach i błędach. Dekoracje wnętrz są ważne, ale jeśli jest ich zbyt wiele – zaczynają przeszkadzać i utrudniać wykonywanie codziennych czynności i także nie powinniśmy z nimi przesadzać.